Author: teatrikombetar

 

Hapja e edicionit të III-të të “Netët e leximit të dramës shqipe”.

Shtyhet afati i dorëzimeve të materialeve për konkurim në “Netët e leximit të dramës shqipe III” deri më dt.15 Janar 2017, për ti dhënë më shumë kohë dramaturgëve shqiptar të paraqesin materialet e tyre. Janë të lutur të gjithë dramaturgët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe diasporë të paraqesin veprat e tyre brenda […]

“LAURETTE DE PANAME”

Spectacle de cabaret “Laurette de Paname” E shtunë 12 nëntor 2016 ora 20:00 Teatri Kombëtar, Tiranë Sinopsi « Je suis née dans l’Faubourg-Saint-Denis », « Nini peau d’chien », « L’Accordéoniste », « Pigalle », këta janë disa prej titujve të këngëve që Laure Bontaz i risjell gjatë një shfaqjeje prej më shumë se një […]

“DON KISHOTI”

SINOPSI Don Kishoti është një mesoburrë zotëri nga La Mancha, Spanja qëndore, i fiksuar pas idealeve kalorsiake të lexuara në librat e tij. Ai një mbrëmje vendos të marrë shpatën dhe heshtën e tij dhe të dalë në mbrojtje të së drejtës duke gjunjëzuar të paudhët dhe dallaverexhinjtë. Në udhëtimet e tij të çmendura në […]

Hapja e edicionit të III-të të “Netët e leximit të dramës shqipe”

Nga data 3 Nëntor 2016 deri në datën 28 Dhjetor 2016 Teatri Kombëtar organizon mbledhjen e materialit dramatik për edicionin e III-të të “Netët e leximit të dramës shqipe”. Janë të lutur të gjithë dramaturgët shqiptarë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe diasporë të paraqesin veprat e tyre brenda këtij harku kohor. Në […]

FAMILJA TOT

FAMILJA TOT (1964) Familja Tot jeton në ankth për fatin e djalit të tyre që ndodhet ushtar në luftë… Ditën që ata i viziton komandanti i djalit, nis një kalvar nënshtrimesh përballë kërkesave të pazakonta të Majorit…. Regjisore ANDIA XHUNGA Skenograf GENC SHKODRANI Kostumografe BERINA KOKONA  Në role: Bujar Asqeriu,  Olta Daku, Ndricim Xhepa, Indrit […]

NJOFTIM

Në mbledhjen e Bordit artistik  më datë 04.07.2016, u miratuan projektet artistike 2016-2017, si më poshtë vijon: “Pushteti i grave” nga Aristofani me regji nga Spiro Duni. “Opera për tri grosh” nga Vaclav Havel me regji nga Mehmet Xhelili Këto vepra të mbartura nga sezoni artistik 2015-2016 janë shtyrë në kohë për këto arsye: -Ngjeshje […]

NJOFTIM-AUDICIONE

Teatri Kombëtar ju njofton se duke filluar nga dita e sotme fillojnë regjistrimet për audicion, për rolin e Xhenaros në veprën “Lucrece Borgia” nga Viktor Hygo me regjisorin e njohur francez Eric Vigner. Ju njoftojmë se më datë 12 Korrik, ora 18:00-21:00 do të zhvillohen audicionet për rolin e Xhenaros në ambjentet e Teatrit Kombëtar. […]

NJOFTIM

Pas Work in Process- Audicione të zhvilluar pranë Teatrit Kombëtar për veprën “Makbeth” nga William Shakespeare, me regji të Kled Kapexhiut, ju njoftojmë se aktorët e përzgjedhur janë: Indrit Çobani- Makbeth Olta Daku- Lady Makbeth Laert Vasili- Makdaf Adelina Muça- Lady Makdaf Suela Bako- Malkom Flaura Kureta, Arjola Basho-Magjistricat Klodiana Keco- Vrasësi Genti Deçka-Banko Florian […]

NJOFTIM

Pas audicionit të zhvilluar pranë Teatrit Kombëtar për veprën “Equus” nga Petter Shaffer, me regjisorin e mirënjohur  Edino Mustafic, ju njoftojmë se aktorët e përzgjedhur janë: Igli Zarka Linda Jarani Luli Bitri Arben Derhemi Ema Andrea Lulzim Zeqja Erjona Kakeli Sqarim: Vepra “Equus” nga Petter Shaffer do ti nënshtrohet procesit të përzgjedhjes së veprave për […]

“Rome dhe Zhulieta”

Prezantimi i kësaj shfaqjeje në Tiranë është mundësuar nga Regional Cooperation Council- Sarajevë, Ministria e Kulturës – Tiranë, Open Society Foundation – Tiranë, në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar – Tiranë, Center for Openness and Dialog (COD) – Tiranë, Integration Workshop – Beograd dhe Qendra Multimedia – Prishtinë.Dyshemeja e skenës ku janë vendosur aktorët është në […]