Bashkepunime

 

“Pengu”

Teatri Kombëtar  sjell në skenë bashkëproduksionin  me Teatrit “Aleksandër Moisiu”, Durrës,  “Pengu” nga Saimir Gongo. Regji : Saimir Gongo, Interpretojnë : Neritan Licaj, Kastriot Shehi, Olta Gixhari, Amos Zaharia, Ervin Doko, Suela Bako, Jaho Guma, Erjon Hodo, Serxhio Harizi, Kostumograf, Skenograf :  Laedia Hajdari, Muzika : Sokol Marsi, As. Regji : Erjon Hodo, Inspektor skene […]

VETEVRASESI

Teatri Kombëtar sjell në skenë tragjikomedinë «Vetëvrasësi », një bashkëprodhim frytdhënës realizuar me Teatrin A. Z. Çajupi, Korçë nga autori Nikolai Erdman, Regjia:Sulejman Rushiti Interpretojne: Neritan Licaj,Elia Zaharia Zogu,Zamira Kita,Olta Gixhari,Klodjana Keco, Albano Prodani,Paola Kodra,Shkelqim Jaupi,Mateus Frroku,Belliu Blerta,Ilda Pepi,Valentino Hamati, Antonio Tole. Kostumografia: Bernarda Gjata Muzika : Ardian Jorgji As. Regjisore: Paola Kodra Vokal: Laxarela […]

MASHTRIMI

“Mashtrimi” (Sleuth) kryevepra nga Anthony Shaffer. Regjisor: Artan Imami Skenograf: Genc Shkodrani Interpretojne: Artan Imami, Indrit Çobani, Carolyn Murphy,Endrin Pastore.  Anthony Shaffer lindur në Liverpul në 15 maj 1926. Shkrimtar, skenarist, novelist, dramaturg etj. Ai është vëllai binjak identik i shkrimtarit dhe dramaturgut Peter Shaffer. I diplomuar për drejtësi. Vepra e tij më e njohur […]

“Tartufi”

Teatri Kombëtar mirëpret trupën e teatrit “Migjeni” Shkodër,me një nga kryeveprat e Molierit “Tartufi”.Ditën e shtunë dhe të dielë,datë 7,8 Tetor,ora 19:00 me regji të Kushtrim Bekteshi Kostumografe Samka Ferri Skenografia Kushtrim Bekteshi Nën interpretimin e aktorëve Besfort Berberi,Pjerin Vlashi ,Rita Gjeka ,Krist Lleshi,Jozef Shiroka,Sara Smaja,Simon Shkreli,Merita Smaja,Nikolin Ferketa,Kristina Dodaj dhe Enver Hyseni SINOPS Në […]

“8 FEMRA”

Teatri Kombëtar hapi sezonin artistik me një shfaqje dramatike, por këtë javë ishte një komedi e zezë dhe misterioze e autorit Robert Thomas. Regjisorja e shfaqjes, Driada Dervishi shprehet se pasi kishte lexuar veprën e autorit, i pëlqeu aq shumë sa mendoi ta vendoste në shfaqje dhe zgjodhi 8 aktoret shqiptare, disa prej tyre shumë […]

“LAURETTE DE PANAME”

Spectacle de cabaret “Laurette de Paname” E shtunë 12 nëntor 2016 ora 20:00 Teatri Kombëtar, Tiranë Sinopsi « Je suis née dans l’Faubourg-Saint-Denis », « Nini peau d’chien », « L’Accordéoniste », « Pigalle », këta janë disa prej titujve të këngëve që Laure Bontaz i risjell gjatë një shfaqjeje prej më shumë se një […]

“DON KISHOTI”

SINOPSI Don Kishoti është një mesoburrë zotëri nga La Mancha, Spanja qëndore, i fiksuar pas idealeve kalorsiake të lexuara në librat e tij. Ai një mbrëmje vendos të marrë shpatën dhe heshtën e tij dhe të dalë në mbrojtje të së drejtës duke gjunjëzuar të paudhët dhe dallaverexhinjtë. Në udhëtimet e tij të çmendura në […]

FAMILJA TOT

FAMILJA TOT (1964) Familja Tot jeton në ankth për fatin e djalit të tyre që ndodhet ushtar në luftë… Ditën që ata i viziton komandanti i djalit, nis një kalvar nënshtrimesh përballë kërkesave të pazakonta të Majorit…. Regjisore ANDIA XHUNGA Skenograf GENC SHKODRANI Kostumografe BERINA KOKONA  Në role: Bujar Asqeriu,  Olta Daku, Ndricim Xhepa, Indrit […]

“Rome dhe Zhulieta”

Prezantimi i kësaj shfaqjeje në Tiranë është mundësuar nga Regional Cooperation Council- Sarajevë, Ministria e Kulturës – Tiranë, Open Society Foundation – Tiranë, në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar – Tiranë, Center for Openness and Dialog (COD) – Tiranë, Integration Workshop – Beograd dhe Qendra Multimedia – Prishtinë.Dyshemeja e skenës ku janë vendosur aktorët është në […]

“Lufta në kohën e dashurisë”

Vjen për kënaqësinë e publikut kryeqytetas më datë 15 Tetor 2015 ora 19:00 shfaqja “Lufta në kohën e dashurisë” 28 skenat e shfaqjes fluturojnë para publikut, si në përrallat me magjistarë, duke shpalosur me humor, sterieotipe e klishe sentimentale, tregime e muhabete grash: për dashurinë, frikën, hakmarrjen, e të shkuarën e trishtë. Regjisorja e re […]