Media

 

«LUKRECIA BORXHIA», GJAKMARRJA SIPAS BALLKANASVE

Në Maj Teatri Kombetar , një vend i pasur me histori do të shkatërrohet, Eric Vigner zgjodhi të ngjisë në skenë në shqip pjesën e Viktor Hugo-it falë jehonës së saj me traditat e këtij vendi. Ai i ka ofruar rolin kryesor aktores së njohur Luiza Xhuvani, djali i së cilës është aktualisht në burg. […]

Të dalësh nga errësira, sa tragjike është? “Lukrecia Borxhia”!

Kur Viktor Hygoi shkroi tragjedinë “Lukrecia Borxhia” në vitin 1833, Franca s’e kishte më Republikën të cilën e pati provuar dikur. Në historinë e Francës, Republika e Parë, zyrtarisht Republika Franceze u themelua më 21 shtator 1792 gjatë Revolucionit Francez. Republika e Parë zgjati deri në shpalljen e Perandorisë së Parë në 1804 nën Napoleonin. […]
Posted in Media
No Comment

10 arsye përse duhet t’i takoni këto tre motra!

Dhe shumë arsye të tjera se përse duhet të shkoni në teatër. Nga Dalina Buzi ~E diel , 17 janar 2016  E nisa shkrimin me një titull të zakonshëm prej Anabel-i, që zakonisht të fton të lexosh një shkrim mbi modën, showbizin apo mbi arsyet se përse “duhet të jeni bashkë”, sepse kisha frikë që […]

“Tri Motrat” shfaqja që i kishte munguar Teatrit Kombëtar

Irina nuk di ende asgjë për jetën. Ajo është e mbushur plot ëndrra të bardha, si fustani i saj për ditën e emrit. Por Olga e di se ç’është vetmia dhe shpresa e gjatë, Masha për ftohtësinë që ndien në shpirt, Andreji për ëndrrat që kurrë nuk bëhen realitet… Por në familjen Prozorov të gjithë […]

ÇEHOVI ME “TRE MOTRAT”… FRYMA MBETET PEZULL!

Nga Përparim Kabo Natë befasuese në Teatrin Kombëtar! Në skenë për herë të parë “Tre motrat” e Çehovit, pjesa e plotë integrale që zgjati rreth katër orë. Në shijen time dhe në gjykimin tim, kur po i afrohem rreth 50 vite spektator i teatrit brenda dhe jashtë vendit, shfaqja qe një frymë çehoviane e mirëfilltë, […]

“Çehovi i përjetshëm” në Teatrin Kombëtar

Nga Miho Gjini, Mjeshtër i Madh Në mbrëmjen e ftohtë të 13 shkurtit, kryesisht me një publik rinor që prisnin në mesnatë Valentinin e shenjtë t’u buzëqeshte, munda të shohë një shfaqje të përfolur bukur si shëmbëlltyrë e lartë arti e dashurie. Është fjala për “Tri motrat” e Çehovit, që do të mbaronte vërtet afër […]

Kronika e Festivalit NETA. “Si shpëtuam nga paragjykimi” nga Mircea Morariu

Te dashur miq!     Ky është një artikull i shkruar nga një prej kritikëve më të njohur të tetatrit  rumun Z.Mircea Morariu i ftuar në Festivalin teatral ndërkombëtar NETA 2015 në Bukuresht. I cili është shprehur mbi performancën e trupës së Tetarit Kombëtar me shfaqjen “Udhëtimi i gjatë drejt natës” me regji të Spiro Dunit. Ju këshilloj […]