Shfaqje

Keto jane shfaqur ne Teatrin Kombetar 

“Galaksia” (Skena nga një ekzekutim)

Howard Barker është një dramaturg, poet, skenarist dhe eseist anglez. Ai ka lindur më 28 Qershor të vitit 1946 në Londër të Anglisë. Autor i shumë veprave, ku zhvillohen tematika si dhuna, seksualiteti, dëshira për pushtet dhe motivimi njerëzor! Howard Barker e përshkruan veprën e tij si ‘Teatri i Katastrofës’. I njohur për inspirimin nga […]

SHARE

XHELATET

SINOPS Në qendër të veprës është dëshira e madhe e një xhelati për të arritur famën dhe thyerjen e rekordit paraprak që ka vendosur rivali i tij duke torturuar dhe varur të dënuarit me vdekje. «Xhelatët është një nga veprat më të vlerësuara të autorit Martin McDonagh të cilën ne jemi përpjekur ta sjellim në […]

SHARE

TK RIN ART 2019

Teatri Kombëtar sjell edicionin e dytë të Festivalit të teatrit me shkollat e mesme të Tiranës, TK-RIN ART 2019. Pas një periudhe përgatitore, nxënësit sëbashku me regjisorët do të ngjisin në skenën e re arTurbina shfaqjet konkuruese në festival.Dhjetë regjisorë të rinj profesionistë do të ngjisin në skenë shfaqjet e përgatitura me nxënësit e talentuar […]

SHARE

NORM DHE AHMED

“NORM DHE AHMED” e autorit me origjinë shqiptare Alexander Buzo dhe me regji nga Armand Bora, produksion i Teatrit Kombëtar. Interpretojnë: Gert Ferra, Lulzim Zeqja, Gladiola Harizaj. Skena dhe kostumet: Romeo Çani. SINOPS Në orët e vona të natës, në një stacion të harruarr autobuzi në periferi të qytetit të Sidneit, jo larg bregut shkëmbor […]

SHARE

ENGJET E AMERIKES

Nuk ka vepër më të rëndësishme të Teatrit Bashkëkohor sesa “Engjëjt e Amerikës”.  Një vepër shumëdimensionale e gjithëpërfshirëse ku flitet për dashurinë,  seksin, homoseksualetin, fenë, politikën, Zotin dhe për të ndryshmit nga ne, për kuptimin e jetës. Një apel për ndryshim kulturor, për më shumë tolerancë, mirëkuptim, dashuri dhe paqe në botë. – Shenim i regjisorit Arben […]

SHARE

GUSHT:PORTRET FAMILJAR

SINOPS “Gusht: Portret Familjar” është një komedi e zezë, ngjarjet e së cilës ndodhin në Oklahoma. Anëtarët e familjes Weston janë të gjithë krijesa inteligjente dhe të ndjeshme, por me aftësinë e çuditshme për ta bërë njëri-tjetrin totalisht të mjerueshëm. Një fatkeqësi familjare mbledh njerëzit e afërt dhe skenë pas skene, të gjithë shpalosin njollat […]

SHARE

“TAG”

Rutinën e një fshati të largët do ta gjallëroje ardhja e papritur e një vizitori nga qyteti. Pas një keqkuptimi të lindur në facebook, jeta e tij dhe e të gjithë banorëve të fshatit do të marrë një kuptim tjetër. Një komedi keqkuptimesh dhe  situatash… ku dhe ju do të bëheni #TAG. Autor: Bashkim Hoxha, Regjia: […]

SHARE

Ceremonia e mbylljes së Festivalit FMT 2018

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit përfundoi mbrëmjen e djeshme, dt.30 Shtator, duke prezantuar shfaqjen e fundit garuese , “Vdekja e Dantonit”, nga trupa e Teatrit Shqiptar Shkup. Pas përfundimit të shfaqjes juria e përbërë nga Qëndrim Rijani, Luli Bitri, Jozif Papagjoni, Shkunbin Istrefi dhe kryesuar nga Ndriçim Xhepa shpalli fituesit e çmimeve: Aktori i ri më […]

SHARE