MAKBETH


Teatri Kombëtar sjell në skenë në datat 14, 15, 16, 17, 18 Mars, ora 19:00, tragjedinë « MAKBETH » të William Shakespeare, me regji të Kled Kapexhiu, Skenografia: Genc Shkodrani, Kostumografia dhe maskat: Gerta Oparaku, Kuratore kostumesh: Enada At’Nikolla, Kompozitor: Bled Boraku, Video Dizajn: Kleidi Eski, As. Regjisor: Irvin Muçaj. Interpretojnë: Indrit Çobani, Luli Bitri, Arben Derhemi, Laert Vasili, Neritan Liçaj, Genti Deçka, Suela Bako, Jaho Guma, Xhino Musollari, Adelina Muça, Niada Saliasi, Arjola Basho, Klodiana Keco, Egla Ceno, Serxhio Harizi. Rezervimet në nr.042223022 Orari i biletarisë 09:00-13 :00 dhe 16:00-19:00. #ejaneteater #TeatriKombetarteatriitegjitheshqiptareve


lexo me shume
TK-RIN ART 2018

TK-RIN ART 2018

Teatri Kombëtar prezanton për publikun Kalendarin Artistik të Festivalit të Teatrove me shkollat e mesme të Tiranës, “TK-RIN ART 2018”. Duke filluar nga data 26 deri në 31 Mars ora 13:00, Teatri Kombëtar do të mundësojë dhe do të mirëpresë në skenë shfaqjet e përgatitura nga shkollat e mesme: “Sami Frashëri”, “Harry Fultz”,”Sandër Prosi”,”Petro Nini Luarasi”,”Abdulla Keta” dhe ”Ismail Qemali”. Vepra të njohura të dramaturgjisë botërore do të ngjiten në skenë nga talentet e reja, në kujdesin e regjisorëve të rinj: Benada Mulla, Xhuliano Brisku, Algiona Aga, Dajana Nenaj, Kriks Dumo dhe në mbikqyrjen e drejtorëve artistikë Armand Bora dhe Gjergj Mena. HYRJA ESHTE E LIRE! Ju mirëpresim :) #ejaneteater #edukimipermesartit


Lexo më shumë
TRI MOTRAT

TRI MOTRAT

Shfaqje 2016


Një dramë midis dëshirës për tu larguar drejt qytetit dhe midis ëndrrës për të mbajtur lartë vlerat njerëzore prezantohen vetëm në veprën “Tri Motrat” nga A.Çehov.

ZBUTJA E KRYENEÇES

ZBUTJA E KRYENEÇES

Shfaqje 2016


“Shekspiri në këtë vepër vë në pah vlerat e dashurisë së vërtetë,rëndësinë e komunikimit,krenarinë e tepruar duke i vendosur ato perballë martesave dhe kompromiseve.“ Çfarë ndodh me Petruçion pasi njihet me Katerinën dhe nëse duhet të “zbutet” apo jo Katerina ,ju ftojmë ta zbulojmë së bashku në Teatrin Kombëtar”

Per te pare nje shfaqje: dramat jane nje forme e lashte e artit te rrefimit. Ky eshte nje ritual qe vazhdon te jete shume i dashur per njerezit edhe sot e kesaj dite. Teatri Kombetar shumicen e kohes prodhon shfaqje te sprovuara nga koha, klasike te medhenj si veprat e Shekspirit apo dramaturgeve te tjere te famshem. Disa drama jane te lehta e disa me te thella por te gjitha kane nga nej mesazh per audience.
Per te pare “Mozaikun me te madh me gozhde ne bote”: Ne hollin e Teatrit Kombetar gjendet mozaiku i bere nga Saimir Strati me 500 kg gozhde. Aty eshte paraqitur autoportreti i Leonardo Da Vincit. Keto gozhde nuk i kalojne me shume se 3 cm. Nje pune kolosale e cila e vuri ne librin e rekordeve Guiness si “Mozaiku me i madh ne bote i bere me gozhde”.
Shoqerizimi me njerez te rinj: Pervec se aktivitete artistike, shfaqjet jane edhe aktivitete sociale. Ne hollin e teatrit gjate pritjes se fillimit te shfaqjes mund te krijoni njohje te reja, apo te takoni rastesisht miq te cilet kishit kohe pa i takuar. Gjithsesi edhe pritja per te filluar shfaqja eshte nje kenaqesi me vete.
Zbuloni dekorin e teatrit me te vjeter ne Shqiperi: Teatri Kombetar eshte ndertuar ne vitin 17 maj 1945, dhe qe atehere teatri vazhdon te operoje ne te njejten godine.
Mesojme te shprehemi: Teatri eshte arti i fjales se lire. Te shkosh dhe te shohesh shfaqjet ne teater ndihmon ne zgjerimin e fjalorit dhe permiresimin e menyres se te sjellurit dhe menyres se te shprehurit.