“Makbeth”

“Makbeth”(titulli i plote “Tragjedia e Makbeth-it”) është tragjedia e shkruar nga William Shakespeare dhe mendohet të jetë vënë në skenë për here të pare në vitin 1606. Ai dramatizon dëmtimet psikologjike dhe fizike të shkaktuara nga ambicia politike dhe të atyre që e duan pushtetin për interesat e tyre.Prej të gjitha veprave që Shakaspeare ka shkruar gjatë mbretësisë së James I, i cili ishte gjithashtu pronari i kompanisë teatrore te Shakespear-it, “Makbeth” pasqyron qartë marrëdhënien e shkrimtarit me sovranin. Ai është publikuar nga First Foglio në vitin 1623 dhe është tragjedia më e shkurtër e Shakespear-it.
Një gjeneral trim skocez me emrin Makbeth i shfaqen tri Magjistrica me një profeci, se një ditë ai do të bëhet Mbret i Skocisë. I konsumuar nga ambicia dhe i nxitur nga gruaja e tij, Makbeth vret Mbretin Dukan dhe e merr për vete fronin e Skocisë. I detyruar të kryejë gjithmonë e më shumë vrasje për të mbrojtur veten dhe për të hequr dyshimet mbi të, ai shumë shpejt do të bëhet një tiran i gllabëruar nga ndjena e fajit dhe paranoia.
« Makbeth » ngjitet për herë të parë në skenën e Teatrit Kombëtar nga regjisori Kled Kapexhiu dhe nën interpretimin e aktorëve : Indrit CobaniLuli Bitri Arben Derhemi Laert Vasili Neritan Liçaj Genti Deçka Suela BakoJaho Guma Xhino Musollari Adelina Muca Niada Saliasi Arjola BashoKlodjana Keco Egla Ceno Serxhio Harizi
Skenograf: Genci Shkodrani
Kostumografia dhe maskat : Gerta Oparaku
Realizmi i kostumeve: Enada At’Nikolla
Kompozitor : Bled Boraku
Video Dizajn : Kleidi Eski
As. Regjisor : Irvin Mucaj
#ejaneteater
#TeatriKombetarteatriitegjitheshqiptareve

27503761_10155016231947121_1351528508746310836_o 27624627_10155020923632121_2168456351576875929_o 27625028_10155023176637121_4759013936486570448_o

27748300_10155031557317121_8285880318934612871_o 27788824_10155028385357121_462883307657267560_o 27912575_10155043164782121_2592583234491889281_o

makbeth arben derhemi makbeth suela bako

makbeth foto

mak1

mak2

29136022_10155103209012121_1634565931818549248_o

28870109_10155095901282121_2363510757708005376_o

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *